Description
Hinged Door

$2,858.50
Hinged Door
| Is Wine Room Door? | No |
|---|---|
| Select Door Style | Presidential |
| Select Hanging Option | Pre Hung |
| Select Interior Or Exterior Door | Exterior |
| Select Door Function | Single Door |
| Select Handle Box Options | Standard |
| Select Width | 0 in |
| Select Height | 8 in |
| Select Grid / Metal Finish | Flat Black |
| Select Glass Style | Clear |
| Select Door Knob Boring | Yes |
| Select Bore Hole Backset | 2-3/4 in |
| Select Double Bore (For A Deadbolt) | Yes |
| Select Door Knob Boring Placement | 36 in |
| Select Hinge Prep | Rustica Standard |
| Select Door Handing | Right Handed |
| Select Door Swing | Outswing |
| Select Sidelight Style | None |
| Include Transom Window | No |
| Select Jamb Depth | 4-9/16 in |
| Select Jamb Finish | Matte Black |
| Select Hinge Style | Square Corner Ball Bearing Hinge |
| Select Hinge Finish | Flat Black |
| Calculated Overall Jamb Width | 3ft 1in 3/4in |
| Calculated Mininmum Rough Opening Width | 3ft 2in 1/4in |
| Calculated Overall Jamb Height | 6ft 10in 11/16in |
| Calculated Minimum Rough Opening Height | 6ft 11in 5/16in |
Reviews
There are no reviews yet.