Description
Dutch Door

$2,522.90
Dutch Door
| Select Wood Species | Alder |
|---|---|
| Select Sidelight Style | None |
| Select Transom Window | No |
| Add Dutch Door Shelf? | Yes |
| Select Style | Dairy Dutch Door |
| Select Glass Style | Clear |
| Select Door Swing | Inswing |
| Select Height IN | 10 in |
| Select Door Finish | Clear Coat |
| Select Door Handing | Right Handed |
| Select Width FT | 2 ft |
| Select Width IN | 11 in |
| Select Height FT | 6 ft |
| Select Door Texture | None |
| Select Hinge Prep | Rustica Standard |
| Select Thickness | 2-1/4 in |
| Select Door Knob Boring | Yes |
| Select Width Parts of An Inch | 7/8 in |
| Select Door Function | Single Door |
| Select Bore Hole Backset | 2-3/4 in |
| Select Height Parts of An Inch | 1/2 in |
| Select Hanging Option | Slab |
| Select Double Bore (For A Deadbolt) | Yes |
| Interior / Exterior? | Exterior |
| Select Door Knob Boring Placement | 36 in |
Reviews
There are no reviews yet.