Description
Traditional French Barn Door Door + Buck Barn Door Hardware + Door Decor

$2,029.00
Traditional French Barn Door Door + Buck Barn Door Hardware + Door Decor
| Select Door Style | Traditional French Barn Door |
|---|---|
| Select Door Width FT | 3 ft |
| Select Door Width IN | 6 in |
| Select Door Height FT | 8 ft |
| Select Door Height IN | 0 in |
| Select Door Frame / Grid Finish | Flat Black |
| Select Pull Side | Left |
| Select Door Pull Style | Carriage + Cargo |
| Select Glass Style | Frosted |
| Select System | Standard |
| Select Hanger Style | Buck |
| Select Finish | Flat Black |
| Select Wheel Style | Nylon MK2 – Black Barn Door Wheel |
| Select Track Style | Flat Track |
| Select Track Length FT | 7 ft |
| Select Track Length IN | 0 in |
| Select Track Holes | Pre-Drilled |
| Select Stop Style | Standard Stop |
| Select Door Thickness | Rustica Door |
| Add Soft Close? | Yes |
| Select Door Guide | Wall Mount Adjustable U-Channel |
| Select Additional Hangers | 0 |
| Select Strap Hinge Style | Highland Strap Hinge |
| Select Strap Hinge Size | 10" |
| Select Strap Hinge Finish | Flat Black |
| Select Strap Hinge Quantity | 1 |
| Select Clavos Nail Style | Rustica Clavos Decorative Nail 3/4" Diameter (set of 5) |
| Select Clavos Nail Finish | Flat Black |
| Select Clavos Nail Quantity | 1 Set of 5 |
Reviews
There are no reviews yet.