Description
Stronghold Entry Door

$4,598.00
Stronghold Entry Door
| Select Door Function | Double Door |
|---|---|
| Select Door Style | Stronghold |
| Yes Include Double Door | Yes Include Double Door |
| Select Hanging Option | Pre Hung |
| Select Wood Species | Alder |
| Select Door Thickness | 1-3/4 in |
| Select Door Knob Boring | Yes |
| Select Door Texture | None |
| Select Door Finish | Stain Glaze Clear |
| Select Hinge Prep | Rustica Standard |
| Select Door Handing | Right Handed |
| Select Door Swing | Inswing |
| Select Sidelight Style | Match Door |
| Include Right Sidelight? | No |
| Include Left Sidelight? | No |
| Include Transom Window | No |
| Select Sidelight And Transom Glass | Clear |
| Select Width FT | 2 ft |
| Select Width IN | 10 in |
| Select Width Inch Parts | 0 in |
| Select Height FT | 8 ft |
| Select Height IN | 0 in |
| Select Height Inch Parts | 0 in |
| Select Jamb Width | 6-9/16 in |
| Select Jamb Finish | Stain Glaze |
| Select Hinge Style | Square Corner Ball Bearing Hinge |
| Select Hinge Finish | Flat Black |
| Select Bore Hole Backset | 2-3/4 in |
| Select Double Bore (For A Deadbolt) | Yes |
| Select Door Knob Boring Placement | 36 in |
| Calculated Overall Jamb Width | 5ft 10in 3/8in |
| Calculated Mininmum Rough Opening Width | 5ft 10in 7/8in |
| Calculated Overall Jamb Height | 8ft 2in 11/16in |
| Calculated Minimum Rough Opening Height | 8ft 3in 5/16in |
Reviews
There are no reviews yet.