Description
Care Taker Entry Door

$3,732.70
Care Taker Entry Door
| Select Door Style | Care Taker |
|---|---|
| Select Door Function | Single Door |
| Select Hinge Prep | Rustica Standard |
| Select Width FT | 3 ft |
| Select Door Knob Boring | Yes |
| Select Wood Species | Alder |
| Select Hinge Style | Square Corner Ball Bearing Hinge |
| Select Width IN | 6 in |
| Select Height FT | 6 ft |
| Left Sidelight Width Ft | 1 ft |
| Select Height Parts of An Inch | 0 in |
| Select Height IN | 8 in |
| Include Right Sidelight? | Yes |
| Right Sidelight Width Ft | 1 ft |
| Select Jamb Width | 6-9/16 in |
| Right Sidelight Width In | 2 in |
| Select Hinge Finish | Oil Rubbed Bronze |
| Select Jamb Finish | Raw Unfinished |
| Include Left Sidelight? | Yes |
| Select Sidelight Style | Match Door |
| Select Transom Window Height | 14 in |
| Select Sidelight And Transom Glass | Clear |
| Select Door Finish | Unfinished |
| Select Door Thickness | 1-3/4 in |
| Select Door Texture | None |
| Select Door Handing | Left Handed |
| Select Hanging Option | Pre Hung |
| Select Width Parts of An Inch | 0 in |
| Include Transom Window | Yes |
| Left Sidelight Width In | 2 in |
| Select Door Swing | Inswing |
| Select Door Knob Boring Placement | — |
| Select Bore Hole Backset | 2-3/4 in |
| Select Double Bore (For A Deadbolt) | Yes |
| Calculated Overall Jamb Width | 6ft 2in 3/4in |
| Calculated Mininmum Rough Opening Width | 6ft 3in 1/4in |
| Calculated Overall Jamb Height | 8ft 2in 3/16in |
| Calculated Minimum Rough Opening Height | 8ft 2in 13/16in |
Reviews
There are no reviews yet.