Description
Buck Barn Door Hardware + Mountain French Full Door + Support Header + Door Decor

$1,796.00
Buck Barn Door Hardware + Mountain French Full Door + Support Header + Door Decor
| Select System | Standard |
|---|---|
| Select Door Guide | Floor Mount Adjustable U-Channel |
| Select Door Style | Mountain French Full |
| Add Soft Close? | No |
| Select Stop Style | Standard Stop |
| Select Support Header | Support Header |
| Select Track Holes | Pre-Drilled |
| Select Track Style | Flat Track |
| Select Wheel Style | Nylon MK2 – Black Barn Door Wheel |
| Select Hanger Style | Buck |
| Select Door Thickness | Rustica Door |
| Select Texture | None |
| Select Track Length FT | 5 ft |
| Select Track Length IN | 0 in |
| Select Back Finish | White, Paint Grade |
| Select Finish | Flat Black |
| Select Header Length FT | 6 FT |
| Select Header Length IN | 8 IN |
| Select Glass Style | Mirror |
| Select Strap Hinge Size | 10" |
| Select Strap Hinge Style | Highland Strap Hinge |
| Select Door Width FT | 2 ft |
| Select Door Width IN | 10 in |
| Select Additional Hangers | 0 |
| Select Height IN | 7 ft |
| Select Pull Side | Left |
| Select Door Frame / Grid Finish | Flat Black |
| Select Door Pull Style | Carriage + Cargo |
| Select Strap Hinge Finish | Flat Black |
| Select Strap Hinge Quantity | 1 |
| Select Clavos Nail Style | Rustica Clavos Decorative Nail 3/4" Diameter (set of 5) |
| Select Clavos Nail Finish | Flat Black |
| Select Clavos Nail Quantity | 1 Set of 5 |
Reviews
There are no reviews yet.