Description
Boat House Entry Door

$8,328.83
Boat House Entry Door
| Select Hanging Option | Pre Hung |
|---|---|
| Select Wood Species | Cedar |
| Select Door Finish | Unfinished |
| Select Door Thickness | 2-1/4 in |
| Select Door Function | Double Door |
| Select Door Style | Boat House |
| Select Glass Style | Clear |
| Select Door Texture | None |
| Select Door Knob Boring | Yes |
| Select Hinge Prep | Rustica Standard |
| Include Transom Window | No |
| Select Door Handing | Left Handed |
| Select Sidelight Style | None |
| Select Door Swing | Inswing |
| Select Width FT | 3 ft |
| Select Width IN | 9 in |
| Select Width Parts of An Inch | 1/2 in |
| Select Height FT | 8 ft |
| Select Height IN | 8 in |
| Select Height Parts of An Inch | 1/2 in |
| Yes Include Double Door | Yes Include Double Door |
| Select Jamb Width | 4-9/16 in |
| Select Jamb Finish | Unfinished Stain Grade |
| Select Door Knob Boring Placement | 36 in |
| Select Bore Hole Backset | 2-3/4 in |
| Select Double Bore (For A Deadbolt) | No |
| Select Hinge Finish | Flat Black |
| Calculated Overall Jamb Width | 7ft 9in 3/8in |
| Calculated Mininmum Rough Opening Width | 7ft 9in 7/8in |
| Calculated Overall Jamb Height | 8ft 11in 3/16in |
| Calculated Minimum Rough Opening Height | 8ft 11in 13/16in |
Reviews
There are no reviews yet.