Description
Boat House Entry Door

$5,676.75
Boat House Entry Door
| Select Door Style | Boat House |
|---|---|
| Select Hanging Option | Pre Hung |
| Select Width Parts of An Inch | 1/4 in |
| Yes Include Double Door | Yes Include Double Door |
| Select Wood Species | Poplar |
| Select Width FT | 2 ft |
| Select Width IN | 10 in |
| Select Door Function | Double Door |
| Select Height FT | 7 ft |
| Select Height Parts of An Inch | 1/2 in |
| Select Height IN | 8 in |
| Select Glass Style | Clear |
| Select Door Texture | None |
| Select Door Finish | Matte Black |
| Select Door Thickness | 1-3/4 in |
| Select Door Knob Boring | Yes |
| Select Hinge Prep | Rustica Standard |
| Select Door Swing | Inswing |
| Select Door Handing | Right Handed |
| Select Sidelight Style | None |
| Include Transom Window | No |
| Select Jamb Width | 4-9/16 in |
| Select Jamb Finish | Matte Black |
| Select Hinge Style | Rounded Corner Ball Bearing Hinge |
| Select Hinge Finish | Flat Black |
| Select Door Knob Boring Placement | 36 in |
| Select Bore Hole Backset | 2-3/8 in |
| Select Double Bore (For A Deadbolt) | Yes |
| Calculated Overall Jamb Width | 5ft 10in 7/8in |
| Calculated Mininmum Rough Opening Width | 5ft 11in 3/8in |
| Calculated Overall Jamb Height | 7ft 11in 3/16in |
| Calculated Minimum Rough Opening Height | 7ft 11in 13/16in |
Reviews
There are no reviews yet.