Description
Boat House Entry Door

$3,310.90
Boat House Entry Door
| Select Door Style | Boat House |
|---|---|
| Select Door Function | Single Door |
| Select Wood Species | Alder |
| Select Hanging Option | Pre Hung |
| Select Glass Style | Clear |
| Select Door Thickness | 2-1/4 in |
| Select Door Texture | Distressed |
| Select Door Finish | Special Walnut |
| Select Door Knob Boring | No |
| Select Hinge Prep | Rustica Standard |
| Select Door Swing | Inswing |
| Select Door Handing | Left Handed |
| Include Transom Window | No |
| Select Sidelight Style | Match Door |
| Select Width FT | 3 ft |
| Select Width IN | 4 in |
| Select Width Parts of An Inch | 0 in |
| Select Height FT | 7 ft |
| Select Height IN | 0 in |
| Select Height Parts of An Inch | 0 in |
| Select Jamb Width | 4-9/16 in |
| Select Jamb Finish | Special Walnut |
| Select Hinge Finish | Flat Black |
| Include Right Sidelight? | No |
| Include Left Sidelight? | No |
| Calculated Overall Jamb Width | 3ft 5in 3/4in |
| Calculated Mininmum Rough Opening Width | 3ft 6in 1/4in |
| Calculated Overall Jamb Height | 7ft 2in 11/16in |
| Calculated Minimum Rough Opening Height | 7ft 3in 5/16in |
Reviews
There are no reviews yet.