Description
6 Panel Colonial Door + Back Handle + Front Handle + Support Header + Top Level Modern Barn Door Hardware

$1,686.00
6 Panel Colonial Door + Back Handle + Front Handle + Support Header + Top Level Modern Barn Door Hardware
| Select Door Style | 6 Panel Colonial |
|---|---|
| Select Wood Species | Poplar |
| Select Style | Rustic Ring |
| Select Back Handle Finish | Bonded Chrome |
| Select Front Handle Finish | Bonded Chrome |
| Select Front Handle Style | Concord |
| Select Front Handle Size | 6 in |
| Include Lock? | None |
| Select Support Header | Support Header |
| Select Texture | None |
| Select Finish | White, Paint Grade |
| Select System | Standard |
| Select Hanger Style | Top Level Modern |
| Add Soft Close? | No |
| Select Track Style | Flat Track |
| Select Track Holes | Pre-Drilled |
| Select Stop Style | Soft Stop With Lag |
| Select Door Guide | Floor Mount Adjustable U-Channel |
| Select Door Width FT | 3 ft |
| Select Door Width IN | 10 in |
| Select Door Height FT | 6 ft |
| Select Door Height IN | 10 in |
| Select Track Length FT | 7 ft |
| Select Track Length IN | 6 in |
| Select Door Thickness | Rustica Door |
| Select Additional Hangers | 0 |
| Select Header Length FT | 7 FT |
| Select Header Length IN | 10 IN |
Reviews
There are no reviews yet.