Description
Boat House Entry Door

$4,865.60
Boat House Entry Door
| Select Door Style | Boat House |
|---|---|
| Select Door Function | Single Door |
| Select Wood Species | Alder |
| Select Hanging Option | Pre Hung |
| Select Glass Style | Clear |
| Select Door Texture | Distressed |
| Select Door Knob Boring | No |
| Select Door Finish | Special Walnut |
| Select Jamb Width | 4-9/16 in |
| Select Jamb Finish | Special Walnut |
| Select Door Thickness | 2-1/4 in |
| Select Hinge Finish | Flat Black |
| Select Hinge Prep | Rustica Standard |
| Select Door Swing | Inswing |
| Select Door Handing | Right Handed |
| Include Right Sidelight? | Yes |
| Include Left Sidelight? | Yes |
| Include Transom Window | Yes |
| Select Sidelight Style | Match Door |
| Select Width FT | 3 ft |
| Select Width IN | 6 in |
| Select Width Parts of An Inch | 0 in |
| Select Height FT | 7 ft |
| Select Height IN | 0 in |
| Select Height Parts of An Inch | 0 in |
| Right Sidelight Width Ft | 0 ft |
| Right Sidelight Width In | 10 in |
| Left Sidelight Width Ft | 0 ft |
| Left Sidelight Width In | 10 in |
| Select Transom Window Height | 7 in |
| Calculated Overall Jamb Width | 5ft 6in 3/4in |
| Calculated Mininmum Rough Opening Width | 5ft 7in 1/4in |
| Calculated Overall Jamb Height | 7ft 11in 3/16in |
| Calculated Minimum Rough Opening Height | 7ft 11in 13/16in |
Reviews
There are no reviews yet.