Description
Care Taker Entry Door

$6,330.03
Care Taker Entry Door
| Calculated Overall Jamb Width | 4ft 1in 3/4in |
|---|---|
| Select Jamb Finish | Barn Red |
| Calculated Overall Jamb Height | 8ft 2in 11/16in |
| Calculated Mininmum Rough Opening Width | 4ft 2in 1/4in |
| Calculated Minimum Rough Opening Height | 8ft 3in 5/16in |
| Select Wood Species | Cedar |
| Select Sidelight Style | None |
| Include Transom Window | No |
| Select Door Style | Care Taker |
| Select Door Swing | Inswing |
| Select Height IN | 0 in |
| Select Door Finish | Barn Red |
| Select Door Handing | Left Handed |
| Select Width FT | 4 ft |
| Select Width IN | 0 in |
| Select Door Thickness | 2-1/4 in |
| Select Height FT | 8 ft |
| Select Door Texture | Weathered |
| Select Hinge Prep | Rustica Standard |
| Select Jamb Width | 7-1/4 in |
| Select Door Knob Boring | Yes |
| Select Width Parts of An Inch | 0 in |
| Select Door Function | Single Door |
| Select Bore Hole Backset | 2-3/4 in |
| Select Height Parts of An Inch | 0 in |
| Select Sidelight And Transom Glass | Clear |
| Select Hanging Option | Pre Hung |
| Select Double Bore (For A Deadbolt) | Yes |
| Select Door Knob Boring Placement | — |
| Select Hinge Finish | Flat Black |
Reviews
There are no reviews yet.