Description
Altitude Entry Door

$6,174.40
Altitude Entry Door
| Select Door Style | Altitude |
|---|---|
| Select Height IN | 0 in |
| Select Hanging Option | Pre Hung |
| Select Door Function | Double Door |
| Select Wood Species | Alder |
| Yes Include Double Door | Yes Include Double Door |
| Select Width Parts of An Inch | 0 in |
| Select Width IN | 0 in |
| Select Width FT | 3 ft |
| Select Height FT | 8 ft |
| Select Height Parts of An Inch | 0 in |
| Select Door Thickness | 1-3/4 in |
| Select Door Finish | Stain Glaze Clear |
| Select Door Texture | Distressed |
| Select Door Knob Boring | Yes |
| Select Hinge Prep | Rustica Standard |
| Select Door Handing | Left Handed |
| Select Door Swing | Inswing |
| Select Sidelight Style | None |
| Include Transom Window | No |
| Select Sidelight And Transom Glass | Clear |
| Select Jamb Width | 6-9/16 in |
| Select Jamb Finish | Glaze |
| Select Hinge Style | Square Corner Ball Bearing Hinge |
| Select Hinge Finish | Flat Black |
| Select Door Knob Boring Placement | 36 in |
| Select Bore Hole Backset | 2-3/4 in |
| Select Double Bore (For A Deadbolt) | Yes |
| Calculated Overall Jamb Width | 6ft 2in 3/8in |
| Calculated Mininmum Rough Opening Width | 6ft 2in 7/8in |
| Calculated Overall Jamb Height | 8ft 2in 11/16in |
| Calculated Minimum Rough Opening Height | 8ft 3in 5/16in |
Reviews
There are no reviews yet.