Description
Woodsman Entry Door

$2,481.10
Woodsman Entry Door
| Select Hanging Option | Slab |
|---|---|
| Select Door Style | Woodsman |
| Select Wood Species | Alder |
| Select Door Function | Single Door |
| Select Door Knob Boring | No |
| Select Hinge Prep | Custom Hinge Placement |
| Select Door Finish | Stain Glaze Clear |
| Select Glass Style | Clear |
| Select Door Thickness | 1-3/4 in |
| Select Door Texture | None |
| Select Door Swing | Inswing |
| Select Door Handing | Right Handed |
| Select Sidelight Style | None |
| Include Transom Window | No |
| Select Width FT | 3 ft |
| Select Width IN | 11 in |
| Select Width Parts of An Inch | 3/4 in |
| Select Height FT | 7 ft |
| Select Height IN | 11 in |
| Select Height Parts of An Inch | 0 in |
| Select Existing Hinge Height | 4 in |
| Select Existing Hinge Thickness | .085 in |
| Select Existing Hinge Shape | Rounded (5/8 in – radius) |
| How Many Hinges Do You Have? | 4 |
| Select Hinge #1 Placement | 0 in |
| Select Hinge #2 Placement | 1/2 in |
| Select Hinge #3 Placement | 0 in |
| Select Hinge #4 Placement | 9/16 in |
Reviews
There are no reviews yet.