Description
Woodsman Entry Door

$1,744.50
Woodsman Entry Door
| Select Door Style | Woodsman |
|---|---|
| Select Door Function | Single Door |
| Select Hanging Option | Slab |
| Select Hinge Prep | Custom Hinge Placement |
| Select Door Thickness | 1-3/4 in |
| Select Wood Species | Alder |
| Select Glass Style | Clear |
| Select Door Knob Boring | Yes |
| Select Door Finish | Unfinished |
| Select Door Swing | Inswing |
| Select Door Texture | None |
| Select Door Handing | Left Handed |
| Include Transom Window | No |
| Select Sidelight Style | None |
| Select Width FT | 3 ft |
| Select Width IN | 0 in |
| Select Width Parts of An Inch | 1/8 in |
| Select Height FT | 6 ft |
| Select Height IN | 8 in |
| Select Height Parts of An Inch | 0 in |
| Select Door Knob Boring Placement | 36 in |
| Select Bore Hole Backset | 2-3/4 in |
| Select Double Bore (For A Deadbolt) | No |
| Select Existing Hinge Height | 3-1/2 in |
| Select Existing Hinge Thickness | .085 in |
| Select Existing Hinge Shape | Square |
| How Many Hinges Do You Have? | 3 |
| Select Hinge #1 Placement | 0 in |
| Select Hinge #2 Placement | 0 in |
| Select Hinge #3 Placement | 0 in |
Reviews
There are no reviews yet.